Rozhovor s regionálnym autorom Jurajom Thalom.

Vážení čitatelia. V našom regióne žije mnoho nadaných ľudí, ktorí sa venujú písaniu. Po Petrovi Šloserovi Vám dávame do pozornosti ďalšieho regionálneho autora Juraja Thala.
O čom píše, ale aj odpovede na ďalšie otázky, ktoré sme mu položili, sa dozviete v tomto rozhovore. A pokiaľ sa neviete rozhodnúť, po akej knihe siahnuť, nechajte si poradiť rovno od spisovateľa.

1. Mohli by ste pre čitateľov, ktorí Vás ešte nepoznajú, napísať niečo o Vás a Vašej tvorbe?

Thal 21 03

Juraj Thal

Na úvod pozdravujem všetkých čitateľov Tribečskej knižnice v Topoľčanoch. Narodil som sa a bývam v Topoľčanoch s manželkou a dvomi dcérami. Kedysi som pôsobil ako spevák a klávesák v metalovej skupine Thalarion, pre ktorú som aj písal texty. Ako externý redaktor som článkami, recenziami a rozhovormi prispieval do viacerých undergroundových časopisov a fanzinov. V roku 2016 mi vyšla moja prvá kniha Nôž. Už o ďalší rok som vydal vo vydavateľstve Artis Omnis krimitriler Nenávisť. Touto knihou som uviedol do sveta prvú časť série s vyšetrovateľom Legenom. Ešte v tom roku nasledovali dve poviedky, ktoré vyšli v knižných antológiách. V roku 2019 vydali Artis Omnis druhú časť série s Legenom pod Názvom Dom na kopci. No a koncom minulého roka sa moja poviedka Vražda v Kúpeľnej ulici objavila v knižnej aj audio podobe vo vynikajúcej zbierke Slovensko Noir. Bravúrne ju načítal herec Boris Farkaš.

2. Čo Vás motivovalo k tomu, že ste sa rozhodli písať knihy a stať sa spisovateľom?

Ťažko tu hovoriť o nejakej konkrétnej motivácii. Skôr by som povedal, že som len chcel vyskúšať napísať knihu. Nedával som si nejaké veľké ciele, hnal sa za tým, jednoducho som si zapisoval rôzne veci a neskôr im dal literárnu podobu. Ani som vlastne neveril, že by môj rukopis v záplavách iných mohlo nejaké vydavateľstvo vydať. No stalo sa a uviedlo ma tak do knižného sveta.

3. Aké máte plány do budúcnosti? Môžeme sa tešiť na novú knihu?

Svoju štvrtú knihu som, čisto teoreticky, mal mať už dávno hotovú. Plány vydavateľa, aj moje osobné, boli také. Lenže pracujem v zdravotníctve a celá táto záležitosť s covidom mi tie plány (a celkovo tvorbu) riadne presekala. Nezostávala mi energia a čas na písanie, preto som toto musel odložiť, napriek tomu, že som mal hotovú takmer polovicu rukopisu. Ak sa toto celé trochu uvoľní, respektíve pominie, budem sa písaniu ďalej venovať. Zatiaľ to však nie je možné. Novú knihu vidím tak niekedy až na budúci rok.

4. Akú literatúru rád čítate? Máte vo svojej knižnici knihu, ktorú by ste odporučili našim čitateľom?

Ja čítam veľmi veľa a stále. Každý deň, a to už od malička. Pochopiteľne preferujem žánrovú literatúru, ťažká próza mi pripadá skôr nudná. Mám rád detektívky, potrpím si na kvalitný horor, no najviac ma oslovuje špionážny triler. Mojimi obľúbenými autormi sú Daniel Silva, Frederick Forsyth, no úplným favoritom je H.P.Lovecraft. Z našich autorov by som odporučil určite diela od Juraja Červenáka, Tiny Van der Holland, Eriky Jarkovskej... ťažko vyzdvihnúť iba niektorých, keďže slovenská literárna scéna disponuje mnohými kvalitnými spisovateľmi.